Kobieta w ciąży, zdjęcie ilustracyjne / Źródło: Fotolia / fot. monalknootz

Koronawirus a ciąża: jaka jest między nimi zależność? Czy COVID-19 wpływa na zdrowie płodu i matki? Poznajcie najnowsze doniesienia naukowców.

Koronawirus a ciąża: czy naukowcy wykazali, że przechorowanie COVID-19 przez przyszłą mamę może negatywnie wpłynąć na zdrowie jej dziecka? Tę kwestię postanowił omówić w swoim najnowszym wpisie na Instagramie dr Michał Strus, ginekolog i położnik, pracownik Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. Informacje zawarte w swoim poście dr Strus oparł na najnowszych wytycznych Royal College of Obstetricians and Gynaecologists opublikowanych 14 października 2020 roku.

Jak COVID-19 wpływa na przebieg ciąży?

Dr Strus na początku wpisu wspomina, że dokładnie tą samą kwestią zajął się pół roku temu, gdy epidemia dopiero się rozpoczynała. Wtedy wiadomo było niewiele, dzisiaj – jak zaznacza specjalista – „powiedzieć, że zmieniło się wiele, to nie powiedzieć nic”. Oto, co wiemy o wpływie koronawirusa na przebieg ciąży na dzień dzisiejszy: 

  1. Kobiety w ciąży nie są bardziej narażone na zarażenie koronawirusem niż reszta populacji kobiet. 
  2. Najczęściej występującymi objawami koronawirusa u kobiet w ciąży są gorączka(40 procent) i kaszel (39 procent) 
  3. Infekcja u znacznej większości kobiet w ciąży przebiega bezobjawowo lub skąpoobjawowo – dzieje się tak w około 74 procentach przypadków 
  4. Na cięższy przebieg infekcji narażone są kobiety w III trymestrze ciąży, to wśród nich zanotowano największy odsetek hospitalizacji wymuszonych koronawirusem. 
  5. COVID-19 trzykrotnie zwiększa ryzyko, że dziecko urodzi się jako wcześniak
  6. Koronawirus zwiększa ryzyko, że ciąża zakończy się cesarskim cięciem – tak dzieje się w 59 procentach przypadków. 
  7. Kobietom w ciąży (jak i wszystkim innym osobom) zaleca się suplementowanie witaminy D, ponieważ jej niedobór jest związany z zespołem ostrej niewydolności oddechowej. 
  8. Transmisja wewnętrzmaciczna koronawirusa, czyli zarażenie nim dziecka w łonie jest możliwa, jednak dotyczy mniej niż 1 procenta noworodków 
  9. Nie odnotowano większej częstotliwości występowania wad wrodzonych u dzieci kobiet z koronawirusem. 

Na koniec dr Strus dodaje jednak:

Konkluzją dla tego posta chciałbym, żeby były słowa, które powtórzył mi przyjaciel… Nie znam wirusa, który dobrze wpływa na ciążę. Uważajcie na siebie szczególnie w ciąży!

View this post on Instagram

INFEKCJA COVID-19 W CIĄŻY Wyobraźcie sobie, że dokładnie ten sam temat poruszałem dokładnie 6 miesięcy temu a powiedzieć, że wiele od tego czasu się zmieniło… to nie powiedzieć nic. Wiedza na temat wpływu infekcji COVID-19 na kobietę w ciąży oraz płód zmienia się z dnia na dzień. Im większa populacja pacjentek, które przeszły infekcję na różnych etapach ciąży tym więcej informacji na temat bezpośredniego jej wpływu na szeroko rozumianą ciąże. Postanowiłem te doniesienia przedstawić w postaci punktów, po pierwsze będzie to bardziej czytelne a po drugie zostawi mniej miejsca dla wszelkich polemiki i zwolenników teorii spiskowych. 🤰Kobiety w ciąży nie są bardziej narażone na zachorowanie od ogólnej populacji kobiet 🤰Najczęstszymi objawami COVID-19 u kobiet w ciąży są gorączka (40%) i kaszel (39%) 🤰Infekcja u znacznego odsetka kobiet w ciąży z COVID-19 może przebiegać skąpoobjawowo lub bezobjawowo: szacuje się, że nawet 74% 🤰Kobiety w trzecim trymestrze ciąży narażone są na ciężki przebieg infekcji COVID-19, część prac wskazuję większy odsetek kobiet w trzecim trymestrze ciąży wymagających hospitalizacji w oddziałach intensywnej terapii 🤰Infekcja COVID-19 wiąże się z około trzykrotnie większym ryzykiem wystąpienia wcześniactwa 🤰Niedobór witaminy D jest związany z zespołem ostrej niewydolności oddechowej, który obserwuje się w COVID-19. Zaleca się suplementację witaminą D w całej populacji kobiet 🤰Infekcja COVID-19 wiąże się z większym ryzykiem zakończenia ciąży drogą cięcia cesarskiego. Ponad 59% ciężarnych z infekcją 🤰Transmisja wewnątrzmaciczna infekcji COVID-19 jest możliwa, ale dotyczy mniej niż 1% urodzonych noworodków 🤰Od momentu zbierania danych na temat przebiegu COVID-19 w ciąży nie odnotowano znaczącego wzrostu częstości występowania wad wrodzonych Do tej pory w Wielkiej Brytanii w ciąży lub bezpośrednio po porodzie zmarło 9 kobiet analogicznie w USA 45. Swoją wiedzę oparłem na wytycznych Royal College of Obstetricians and Gynaecologists opublikowanych 14.10.2020r. Konkluzją dla tego posta chciałbym żeby były słowa które powtórzył mi przyjaciel… nie znam wirusa, który dobrze wpływa na ciąże. Uważajcie na siebie szczególnie w ciąży!

A post shared by Michał Strus (@dr_strus) on

Źródło: Instagram

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *