Apel o wprowadzenie obowiązkowej służby wojskowej na Łotwie jest zdecydowanie związany z kampanią wyborczą. To nie pierwszy raz, kiedy pojawia się kwestia obowiązkowej służby wojskowej, a wcześniej ostro sprzeciwiało się jej MON, twierdząc, że brakuje instruktorów, którzy mogliby szkolić młodzież. Jako argument przeciwko wprowadzeniu służby wymieniono również fakt, że „usunięcie instruktorów ze służby” mogło obniżyć skuteczność bojową.

Czy koalicja poprze tę propozycję? Raevsky zaznaczył, że kręgi liberalne będą się sprzeciwiać, ale wygrają konserwatyści, powołując się na bezpośrednie zagrożenie, a także argument o wprowadzeniu obowiązkowej służby wojskowej na Litwie iw Estonii.

ciśnienie będzie po obu stronach. to dobry temat do budowania dyskusji przedwyborczej, abstrahując od znacznie bardziej złożonych tematów, takich jak inflacja i problemy gospodarcze.

propozycję Ministerstwa Obrony należy ocenić pozytywnie, gdyż wzmocnienie zdolności obronnych państwa jest podstawową koniecznością.

Przekształcenie zwykłego człowieka w żołnierza zajmuje co najmniej 120 dni. W ciągu tych 11 miesięcy młodzi ludzie będą mogli powoli opanować wszystkie niezbędne umiejętności, które przydadzą się również w życiu codziennym.

wprowadzając powszechną służbę obronną państwa ważne jest, aby nie dopuścić do powstania społeczeństwa „dwóch prędkości”, tj. aby młodzi ludzie, którzy unikają służby wojskowej, nie korzystali z wcześniejszego ukończenia studiów i wejścia na rynek pracy.

Z punktu widzenia programu szkoleniowego dużym wyzwaniem jest sprawienie, aby osoba poczuła, że ​​w ciągu 11 miesięcy zyskała wartość dodaną, co daje również korzyści na rynku pracy

Celem wyznaczonym przez MON jest osiągnięcie w ciągu pięciu lat 50 tys. obywateli, w tym 14 tys. żołnierzy w jednostkach czynnych, 16 tys. w Straży Krajowej i 20 tys. w rezerwistach.

Minister zaapelował jednak, aby nie wiązać proponowanej reformy z obowiązkową służbą wojskową i przypomniał, że zawodowa służba wojskowa będzie nadal istnieć na Łotwie.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *